מאמרי גידול קנאביס

הנבטת זרעים לגידול הידרופוני

מערכת גידול הידרופונית מבוססת על גידול במים, ולרוב ללא שימוש באדמה כלל. במידה ובחר המגדל בשיטה ללא שימוש באדמה במערכת הגידול שלו, לעיתים הוא עשוי להיתקל בבעיה. בהליך גידול הצמחים, ישנו שלב הנבטת הזרעים. במידה ומנביטים אותם באדמה, ולא מנקים אותם כראוי, עשויה להיכנס אדמה למערכת ההידרופונית ובכך לפגוע בה. אז איך בכל זאת ניתן להנביט את הזרעים מבלי לפגוע בהם או במערכת?
צמר סלעים מהווה פיתרון נהדר. צמר סלעים הינו כינוי שנרכש לסיבים מינרליים מלאכותיים ומטרתו העיקרית היא יצירת בידוד, אך הוא נמצא יעיל מאוד להליך ההנבטה של זרעים לשימוש במערכת הידרופונית.

כיצד מנביטים זרעים בצמר סלעים?

תחילה יש להתאים את צמר הסלעים לשתילה. יש להניחו לחצי שעה במים שרמת החומציות (Ph) שלהם מאוזנת ל5.5.
לאחר מכן, חשוב להקפיד על המרחק הדרוש לזרעים (על פי סוג הזרעים שבנבחרו להנבטה), ניתן להיעזר בהוראות הרשומות על האריזה. במידה והזרעים יטמנו צפוף מדי זה עשוי לפגוע בהליך ההנבטה שלהם. גם על עומק הזרעים יש להקפיד, לרוב לא יותר מס”מ אחד, אך גם לשם כך ניתן להיעזר בהוראות על האריזה.
לאחר ששלב הזריעה הראשוני הסתיים, יש לדאוג שמשטח ההנבטה יהיה תמיד לח. לשם כך הקפידו למלא את התחתית של מגש ההנבטה במים, שלא יעלו על גובה של חצי ס”מ. חשוב להקפיד להחליף בכל יום את המים במגש למים נקיים וטריים ולהקפיד על רמת חומציות (Ph) מאוזנת ל5.5.
בתום חלק זה, אחרי שנטמנו הזרעים בצמר הסלעים, יש להקפיד למקם את המשטח במקום חשוך. רק כאשר יתחילו לבצבץ ניצנים, ניתן יהיה להעביר את המשטח למקום נעים חשוף לאור, במידה כמובן, ובכך לאפשר לניצנים להתחזק.
לבסוף, לאחר פרק זמן של בין שבוע לשלושה שבועות, יתחילו להופיע שתילים קטנים. רק בשלב בו המערכת השורשית נראית טובה ומפותחת מספיק (ניתן יהיה לראות את השורשים שזורים בצמר הסלעים), ניתן יהיה להעביר את השתילים למערכת ההידרופונית.
*בעת ההעברה מומלץ להעביר את השתיל בצירוף חתיכה מצמר הסלעים. ניתן למקם אותה בתוך כוס הרשת ובכך קצות שורשי הצמח יוכלו לגעת במים.

מאמרים נוספים

Back to top button
דילוג לתוכן