מאמרי גידול קנאביס

קנאביס אורגני- הרחקת מזיקים ללא כימיקלים

מזיקים וחרקים הינם בין הבעיות הגדולות ביותר לכל מגדלי הצמחים. הם מגיעים במהירות ופוגעים בחומרה בתפוקת הייבול. מנגד, חומרי ההדברה הכימיים עשויים לגרום לנזק גבוה ובלתי הפיך לייבול. רבים נוטים לשכוח שהחומרים הכימיים המוכרים אומנם יעילים ומהירים אך הם רעילים ביותר, לבני אדם ועל כמה וכמה לצמחים ולייבול.
כיצד ניתן לשמור על תפוקת הייבול ולהרחיק את המזיקים וגם לשמור עליהם ללא כימיקלים? גידול אורגני הינו התשובה.

אז הנה כמה טיפים לגידול אורגני

טיפ ראשון: שימוש במלכודות פרומונים
פרומונים הינם הורמוני מין. ישנן מלכודות מיוחדות התומכות בהדברה אורגנית וידידותית לסביבה. כיאה ליצורים חיים בטבע, חרקים זקוקים להליך הזיווג לצורך התרבות. מלכודות פרומונים מפרישות פרומונים ומושכות אליהן את החרקים. החרקים נמשכים אל ההורמון ונלכדים בתוך המלכודת שלרוב מכילה שכבת דבק ללכידתם. שיטה זו לא מחסלת את החרקים, אלא רק מפחיתה את כמותם.

טיפ שני: “הדברת טבק”
צמח הטבק מכיל בתוכו את הניקוטין. הניקוטין התברר כחומר הדברה זול ויעיל כנגד חרקים ומזיקים אחרים והוא מיועד לשימוש לצמחים שאינם מיועדים לאכילה.
ניתן להכין תרסיס הדברה באופן ביתי המבוסס על טבק, אך חשוב לזכור לרסס אך ורק על עלי וגבעולי הצמח כדי לא לפגוע בהליך צמיחתו.

טיפ שלישי: אבקת קינמון
הטיפ הנוכחי לא מוזכר במדריכים המקצועיים להדברה היות והוא מקובל יותר כ”תרופת סבתא”. אבקת הקינמון נמצאה יעילה מאוד להרחקת כנימות ונמלים מצמחי הגידול. פיזור של אבקה מסביב לשתיל, תורם להרחקת המזיקים בשל ריחה החזק של האבקה. ורוב החרקים שאינם מתרחקים מהאבקה נחנקים ומתים כשהם ניזונים מגרגרי הקינמון.

טיפ רביעי: שימוש בטלק וגירים
שיטת הפיזור של אבקת טלק או אבקת גירים מסביב לשתילים התגלתה כיעילה להרחקת מזיקים מהצמחים. האבקות הכבדות יעילות כנגד חרקים מעופפים למניהם וכנגד נמלים אך עם זאת ישנם חרקים שהדבר לא מפריע להם, ובכדי לקטול אותם יהיה צורך בשימוש בשיטות נוספות.

טיפ חמישי: שמן “נים”
שמן הנים נמצא כיעיל מאוד בתור חומר הדברה. השמן מיוצר מפירותיו של עץ האזדרכת ההודית. ריסוס שמן נים על הצמח גורם לפגיעה בהליך חיוני אצל חרקים ומזיקים הנקרא הליך השלה, דבר המביא להשמדה של זני חרקים רבים כשהם באים במגע עם השמן. על אף יעילותו הרבה בהדברה, ישנם גם כמה חסרונות.
ראשית, הוא יעיל פחות בחשיפה לשמש. החשיפה לכמות גבוהה מדי של אור מפחיתה מיעילות פעילותו. חשוב להקפיד לא להשתמש בכמות גדולה מדי של שמן היות והוא עשוי להיות רעיל ביותר.
שנית, השימוש בשמן הנים עשוי לגרום לנזק לחומרי ההזנה הטבעיים המצויים באדמה ובכך לפגוע בהזנת הצמח דרך שורשיו.

טיפ שישי: צמחים המרחיקים חרקים
טיפ המוגדר טבעי ושימושי מאוד הוא שתילת צמחים בעלי ריח חזק ביותר בסמוך לשתילי הקנאביס. צמחי מרווה, רוזמרין, נענע ועירית נמצאו שימושיים מאוד לכך. ריחם החזק של צמחי התבלין נמצא יעיל מאוד להרחקת מזיקים ובהתאם גם לא מזיק לצמיחת הקנאביס.
ישנם צמחים נוספים שאינם מוגדרים כצמחי תבלין כמו פרח “כובע הנזיר” שריחו החזק נמצא מתאים להרחקת מזיקים.
ניתן לייצר תרסיס הדברה טבעי של צמחי התבלין על ידי בישולם האיטי בסיר מים למשך יממה. חשוב להדגיש שריסוס חומר זה נעשה על החרקים עצמם ולא על הצמח.

טיפ שביעי: אורנג’ גארד
חומר האורנג’ גארד מורכב מתוספי מזון שאינם מוגדרים רעילים ואינם מסוכנים לצריכה ובליעה. רכיבי התכשיר נמצאים ברשימת ה- FDA. התכשיר מבוסס בעיקר על קליפות פירות הדר, תפוז ולימון, וריסוסם על המזיקים גורם להיחנקותם ומותם.
חשוב כמובן לעקוב אחר הוראות השימוש המופיעות על גבי התכשיר ולעמוד במינונים המומלצים.

טיפ שמיני: שימוש בשום
כמו שאוזכר בטיפים הקודמים, החרקים והמזיקים נמנעים מריחות חזקים. לשם כך השימוש בשום הוא מעולה. ריחו החזק והחריף תורם בהרחקת המזיקים מן הצמחים. אפילו פיזורו בשלמותו או כשיני שום בודדות בסביבת הייבול יסייעו בהרחקת מזיקים, אך ישנו גם תרסיס הדברה המבוסס על שום שניתן לרכוש והוא טבעי וידידותי לסביבה.

טיפ תשעי: חומץ לבן
את החומץ הלבן ניתן לרכוש כספריי והוא נמצא כשימושי ויעיל ביותר להרחקת מזיקים וקטילתם. ניתן לרסס את החומץ הלבן סביב הצמח במידה והוא צומח בעדנית, אך חשוב להקפיד לא לרסס על אף חלק מחלקיו של הצמח כדי לא לפגוע בהליך צמיחתו ובבריאותו.

טיפ עשירי: תמצית שמן וסבון
טיפ אחרון שמיש ונזיל המותאם להכנה ביתית ונפוץ בעיקר בארצות הברית הוא “מגן המטבח”. ערבוב של כף סבון כלים נוזלי בתוך כוס שמן בישול יוצר תמיסה שנמצאה יעילה בהרחקת מזיקים. גם איתה יש להקפיד על ריסוס הרחק מחלקי הצמח כדי למנוע את הפגיעה בו.

מאמרים נוספים

Back to top button
דילוג לתוכן