מאמרי גידול קנאביס

שלבי החיים של צמח הקנאביס

צמח הקנאביס הוא צמח חד שנתי בעל מחזור חיים קבוע, שמסתיים לאחר תום הפריחה וקמילת הצמח. מחזור החיים של צמח הקנאביס מתחיל בהיותו זרע (גידול ביתי יכול להתחיל גם משלב של ייחור) ומסתיים בהתפתחות פרחים, דעיכה וקמילה שהיא מותו הטבעי של הצמח.

מחזור חייו הטבעי של צמח הקנאביס, בסביבת הגידול הטבעית שלו ותחת חשיפה לשמש ולא לתאורה מלאכותית, מתחיל בנביטת הזרעים בסביבות חודש מאי, ומסתיים בפריחה באזור הסתיו, לאחר תהליך צמיחה ופריחה שנמשך בין 3 ל-5 חודשים. בסביבת גידול מבוקרת, תהליך זה מתקצר בדרך כלל 3-4 חודשים או עד 100 ימים בגידול צמחי קנאביס “אוטומטיים”.

שלבים במחזור חייו של צמח הקנאביס

להלן פירוט שלבי מחזור החיים של צמח הקנאביס, מנביטה ועד קציר:

שלב ראשון – נביטת הזרע

הנביטה היא תחילת מחזור חייו של צמח קנאביס, כמו של צמחים רבים אחרים. נביטה מוצלחת דורשת כמה אלמנטים סביבתיים בסיסיים, ובעיקר חשכה מוחלטת, חום יחסי (21-32 מעלות צלסיוס) ולחות גבוהה.

נביטה של זרע קנאביס מתחילה באופן טבעי ברגע שהם נחשפים לתנאים אלו למשך 24 שעות רצופות, מה שגורם להורמונים שונים המצויים בשכבת הציפוי החיצונית שלהם להתעורר ולעודד תהליכי גדילה וצמיחה של תאים חדשים, זאת במקביל לתהליכי היווצרות מואצת של חומרי תזונה בחלקו הפנימי של הזרע שמתחילים להתקיים.

במהלך הנביטה, זרע הקנאביס נבקע ומתוכו יוצא שורש קטן (נצרון) המבצבץ כלפי מעלה והחוצה. השורש מבסס עצמו במצע הגידול ודוחף את הנבט עם קליפת הזרע אל מעל פני הקרקע. כשהנבט יוצא מהאדמה, נפתחים מראשו שני עלים קטנים אשר נקראים פסיגים, ותפקידם העיקרי הוא להתחיל לטפס מעלה ולספוג אור לתחילת קיומו של תהליך הפוטוסינתזה. לבסוף, הפסיגים ידחפו את קליפת הזרע הצידה עד שהיא תנשור, בדרכו של הצמח להתחיל לספוג אור מהשמש או מתאורת הגידול למשך שארית חייו. הפסיגים הם עלים שאינם מראים סממנים ויזואליים של צמח הקנאביס, וצורתם היא עגולה ואופיינית למינים רבים אחרים של צמחים.

משך שלב הנביטה: 5 ימים עד 21 ימים. זרע שאינו נובט בהצלחה בזמן זה כנראה מת או פגום

שלב שני – שתיל צעיר / התפתחות ייחור

הצמח שנבט מהזרע מתחיל מיד לפתח עוד סט של עלים, שיצמחו בעוד “קומה” שתיווצר תוך צמיחת הצמח כלפי מעלה. העלים הראשונים כבר ייראו כמו העלים האופייניים של צמח הקנאביס ולא עגולים כמו הפסיגים. ככל שהצמח יגדל הוא יצמיח צמתי עלים וקומות נוספות, והגזע שלו יתחיל להתעבות ולהתארך. בשלב זה הצמח ניזון בעיקר מחומרי התזונה הקיימים בזרע, שמספיקים לרוב לשבועיים, ובזמן זה הוא אינו זקוק לדישון ייעודי. בשלב זה מטרתו העיקרית של השתיל הצעיר היא לייצר עלים גדולים שיספגו כמות אור גדולה, ובמקביל לבנות רשת חזקה ורחבה של שורשים, שתתמוך בצמח ותהפוך אותו לחזק מספיק כדי לעבור בהצלחה את מחזור החיים השלם שלו.

שלב ההתפתחות הראשוני של ייחור קנאביס צעיר, שמתחיל את חייו בתהליך של השרשה ועיגון בקרקע, דומה באופן כללי לשלב זה. ייחור יהיה בעל 3-4 קומות של עלים מראש, כלומר מעט יותר גבוה משתיל צעיר שגדל מזרע, אך במהלך שלב חיים ראשוני זה הוא יבנה לעצמו מערכת שורשים מסועפת, במשך אותו פרק זמן שיידרש לשתיל צעיר שצמח מזרע לפתח את העלים והגזע שלו. בתום שלב זה, שניהם יגיעו לאותו מצב וקצב צמיחה.

משך שלב ההתפתחות הראשונית: 1-3 שבועות, עד הגיעו לגובה 10-15 ס”מ או 3-4 “קומות” של עלים, עם עובי גזע של 6-8 מילימטר.

שלב שלישי – שלב הצמיחה

שלב החיים המרכזי ולפעמים גם הארוך ביותר בחייו של הצמח, במהלכו הוא יהפוך משתיל צעיר לצמח בוגר שיוכל להתחיל לפרוח. זהו השלב בו הצמח מנצל את מרבית חומרי התזונה הזמינים לו במצע הגידול כדי להכפיל את גודלו מספר מונים, בעיקר דרך צמיחה אנכית כלפי מעלה אך גם על ידי פיתוח ענפים לרוחב וייצור של יותר הסתעפויות, צמתים ומפרקים (Nodes) מהם ייצאו ניצני ענפים חדשים בגדלים שונים.

בשלב זה בונה צמח הקנאביס את תשתית הגזע והענפים הדרושה לו לשם פיתוח ותמיכה בפריחה, ולכן הוא זקוק לכל האור, המים וחומרי התזונה שהוא יכול לספוג. בשלב זה מתחיל דישון הצמח עם חומרי תזונה המוספגים במצע הגידול דרך תמיסת ההשקיה. התבגרותו וגדילתו של הצמח מביאות לשינוי בסיסי במבנה השורשים שלו, שהופכים מאיבר נשימה לאיבר האחראי בין היתר גם על אחסנה ושימור של מזון במצבורים עתידיים המיועדים לשמירה על קצב צמיחה אחיד לכל אורך השלב ההתפתחותי.

במהלך הצמיחה הגזע ימשיך להתעבות והצמח ימשיך לגבוה כלפי מעלה. בסופו של שלב זה הצמח יתחיל להראות סימני מין ראשוניים, שלב המכונה טרום פריחה. עד הגעה לפריחה, נעשה שימוש במחזור תאורה יומי של 18 שעות אור ו-6 שעות חושך, אך ניתן להשתמש גם במחזור תאורה מלא של 24 שעות אור ביממה. צמח קנאביס שנשמר בצמיחה לטווח הארוך ולא עובר שינוי של מחזור התאורה לקראת התחלת פריחה, יכול לשמש לחיתוך ייחורים, מה שמקנה לו את הכינוי “צמח אם”.

משך שלב הצמיחה: 3-20 שבועות, תלוי בגודל חלל הגידול או הפריחה (אם ישנו חלל נפרד), בסוג הגידול – פנים או חוץ ובהעדפה של המגדל.

שלב רביעי – טרום פריחה

תת-שלב נוסף המגיע בסוף שלב הצמיחה. בשלב זה ישנה עדות ויזואלית ברורה לכך שהצמח מוכן לפריחה, לאחר הופעת סימנים ראשוניים למין הצמח בצמתי העלים – לרוב אלו יהיו שני עלים קטנים הנקראים “עלי לוואי”, המסמנים את הצמיחה של איברי המין – גביעים נקביים או שקיקי אבקנים זכריים.

לאחר הופעת סימני מין הראשונים, שמסתיימים בבצבוץ וצמיחת שיערות במפרקי הגבעולים הרביעי עד השישי, יהיה אפשר לזהות את מינו של הצמח על פי איברי הרבייה שהוא יפתח וכן על פי הצורה הכללית של הפרחים שמתחילים להתפתח עליו. בשלב זה, הצמיחה לגובה של הצמח תואט והוא יחל להתפתח בעיקר לרוחב על ידי הצמחת צמתים וענפים נוספים.

שלב חמישי – שלב הפריחה

תקופת הפריחה של צמח הקנאביס מתחילה לאחר שינוי מחזור התאורה וקיצור זמני האור, בדרך כלל למחזור של 12-12 שעות אור וחשכה. שינוי מחזור התאורה מספק לצמח איתות לכך שמחזור החיים השנתי שלו עומד להגיע לסיומו, ובעקבותיו והתהליכים הביולוגים והכימיים המתקיימים בו משתנים על מנת להפיק פרחים המיועדים לרבייה טבעית.

אם צמח קנאביס נקבי אינו מואבק, כפי שאמור להיות בעת גידול של נקבות בלבד בחלל סגור ומבוקר, הוא ימשיך לגדול ולייצר פרחים שיפיקו שרף דביק ועשיר בקנאבינואידים פעילים – תפרחת נקבית בתולית המכונה “סנסימילה” (Sensimilla – שמשמעותה המילולית “פרחים ללא זרעים”) להם מחכה כל מגדל קנאביס. לקראת סוף הפריחה, צבע הטריכומות שעל גבי הפרחים יתחיל להשתנות ולהפוך מלבן לחום אדמדם, שינוי המעיד על סיום תהליך הבשלת הפרחים ועל הגעה לשיא מבחינת כמות החומרים הפעילים שקיימים בהם. את הקציר יש לבצע ברגע שחלק מהטריכומות מתחילות לשנות את צבען מלבן לכתום ענברי.

משך שלב הפריחה: 5-20 שבועות, תקופה שאורכה תלוי בעיקר בזן הנבחר. בעת גידול מבוקר, שלב זה מסתיים בשטיפת מצע הגידול לפני הקציר.

שלב ו’ – קציר, טרימינג, ייבוש ויישון

השלבים האחרונים במחזור הגידול של צמח הקנאביס הם שלבים מלאכותיים שאינם מתרחשים בטבע. שלבים אלו מתחילים בעת זיהוי סימני הקציר האופטימליים. שלב מלאכותי זה מתחלק ל-4 תתי-שלבים שמתחילים בסוף הפריחה ומסתיימים כאשר הקנאביס נמצא בתצורה מיובשת ומיושנת, המוכנה לצריכה או למיצוי.

קציר – קטיף הפרחים הבשלים מהצמחים הבוגרים, בתהליך שכולל את חיתוכם מגוף הצמח והענפים.

טרימינג – קיצוץ כל העלים המיותרים שעל גבי הפרחים, בתהליך שנועד לשפר את איכות הייבוש והתוצר הסופי.

ייבוש – לאחר הטרימינג, הפרחים צריכים לעבור ייבוש נאות בחלל מאוורר היטב, במטרה לייבש מהם עודפי לחות. לתהליך הייבוש חשיבות מכרעת על האיכות הסופית של הפרחים ובעיקר על ההרגשה שהם יקנו לצרכן לאחר הצריכה.

יישון – פירוק הכלורופילים המיותרים שנשארו בפרחים, בתהליך המשפר את הטעם הסופי שלהם ואת איכות השפעתם על הצרכן. יישון איכותי מינימלי יימשך כשלושה שבועות, ובסופו הפרחים יהיו נעימים יותר לעישון, יצרבו פחות בגרון ויהיו בעלי השפעה כללית חזקה יותר.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
דילוג לתוכן